Liczne zmiany, które mają za zadanie chronić środowisko i ograniczyć emisję spalin dotykają różnych branż. Jeśli chodzi o instalacje domowe czy przemysłowe, najpopularniejszym sposobem na korzystanie z energii odnawialnej są panele fotowoltaiczne. Jak wygląda najnowsza aktualizacja ustawy OZE?
Nadwyżka energii
Liczne dopłaty oraz wiele kampanii informujących o korzyściach z korzystania z instalacji fotowoltaicznych sprawiły, że wiele osób zdecydowało się na korzystanie z nich w domach czy gospodarstwach. Nowelizacja ustawy o korzystaniu z odnawialnych źródeł energii ma zoptymalizować korzystanie prosumentów z nadwyżek energii. Jakie to zmiany? Instalacje fotowoltaiczne zgłoszone do końca poprzedniego roku nadwyżkę wytworzonej energii mogły przekazywać do sieci energetycznej. Była ona czymś w rodzaju magazynu, a w razie potrzeby można było pobrać 70% zmagazynowanej energii. Dotyczy to instalacji o mocy od 10 do 50 kWp.
Bieżące zużycie
Od kwietnia 2022 roku zmiany dotyczące odnawialnych źródeł energii stawiają na bieżące zużycie. Rozliczenie na zasadzie net-billingu, którego wprowadzenie jest nowością, będzie rozliczało wartości wyprodukowanych nadwyżek, jednak bardziej znaczące będzie bieżące zużycie energii.
Kocioł elektryczny — sposób na efektywne wykorzystanie nadwyżki
Kotły elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. W przypadku takiego źródła energii zdecydowanym plusem jest, że nie trzeba się martwić rosnącymi cenami węgla, czy gazu, czy problemami z ich dostępnością. Kocioł w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną to świetny sposób nie tylko na ogrzewanie domu, ale po podłączeniu instalacji c.w.u zapewni także ciepłą wodę przez cały rok. W sezonie letnim nadwyżki energii można spożytkować właśnie na ogrzewanie wody, a w sezonie jesienno-zimowym na ogrzewanie domu.
Dlaczego warto wybrać kocioł elektryczny?
Powodów jest kilka. Przede wszystkim jest to rozwiązanie przyjazne środowisku, ponieważ nie emituje spalin. Można go połączyć z instalacją fotowoltaiczną, co pozwoli na bardzo niskie koszty ogrzewania i podgrzewania domu. Takie urządzenie jest też praktycznie bezobsługowe. Nie trzeba martwić się uzupełnianiem podajnika na ekogroszek czy węgiel. Prosty panel sterowania i możliwość sterowania poprzez Wi-fi to rozwiązanie, które pozwala na jeszcze wydajniejsze i bardziej energooszczędne zarządzanie urządzeniem.