Zielone gazy przyszłością neutralizacji klimatu

Jako członkowie Unii Europejskiej mamy postawiony cel na 2050 rok. Do tego czasu powinniśmy osiągnąć neutralność klimatyczną. Jednak podstawowe pytanie jest takie: jak to zrobić w sposób efektywny z korzyścią dla każdego? Jak możemy się domyślać, dokonanie tego typu zmian nie jest możliwe bez transformacji energetycznej. Musimy mieć więc świadomość tego, że każdy z nas powinien wziąć w niej udział, by zakończyła się ona pozytywnym wynikiem.

Jednak jest na to sposób. A jaki? Zielone gazy. Przyjmuje się, że to właśnie za sprawą gazów odnawialnych, jak i zdekarbonizowanych będziemy w stanie osiągnąć neutralność zasobu budynków pod względem emisji dwutlenku węgla, jak również zwiększenia elektryfikacji w zaopatrzeniu w energię gospodarstw domowych oraz gospodarki.

Przyszłość stanowią z całą pewnością nowoczesne technologie gazowych kotłów kondensacyjnych. Pozwalają one bowiem na wykorzystywanie mieszanek posiadających do 20% wodoru. Propozycja ta odnajdzie swoje miejsce zarówno w nowych budynkach, jak i tych poddawanych renowacji. Jej założenia pozwalają na optymalne wykorzystanie infrastruktury przesyłowej oraz dystrybucyjnej gazu, która znajduje się już w danym budynku. Dlatego też duży nacisk kładzie się obecnie na opracowywanie przez branżę grzewczą rozwiązań, które umożliwią zasilanie w 100% wodorem, zapewniając ciepło w sezonie grzewczym, jak i przygotowanie odpowiednio ciepłej wody. W tej chwili na rynku są już dostępne ogniwa paliwowe, które mogą być zasilane w pełni przez wodór.

Zielone gazy – wodór i inne gazdy odnawialne oraz dekarbonizowane

Musimy mieć również świadomość, że stawiając na zrównoważone mieszanki gazów odnawialnych i zdekarbonizowanych w obiektach przyczyniamy się do zwiększenia efektywności systemów i bezpieczeństwa dostawy. Jak to się dzieje? To bardzo proste. Technologie, które będą wykorzystywać do ogrzewania gazy ekologiczne, sprawiają, że otrzymujemy w zamian czyste, niedrogie, a zarazem bezpieczne ciepło. Wyniki badań pokazują nam, że odpowiednio dobrane połączenie kombinacji ciepła uzyskanego z zielonych gazów oraz energii elektrycznej staje się dużo bardziej opłacalne niż opcja, która korzysta tylko i wyłącznie z energii elektrycznej.

Ponadto wodór jako gaz będzie idealnym rozwiązaniem do magazynowania nadwyżki odnawialnej energii elektrycznej w warstwach geologicznych. Jest to po części możliwe za sprawą właściwości gazów. W sytuacji, gdy zmienia się w ciągu dnia zapotrzebowanie, możliwe jest sprężenie wodoru. W ciągu doby system zostaje zbilansowany operacyjnie przez operatorów sieci gazowych za sprawą odpowiedniego zarządzania ciśnieniem, a także czasowym magazynowaniem gazu w systemie.

Decydując się na mieszanie wodoru w sieciach gazowych, które podłączone zostały do budynków mieszkalnych i komercyjnych, wpływamy pozytywnie na rozpoczęcie gospodarki wodorowej. Co przekłada się na realizację celów transformacji. Takie rozwiązania będą dużo bezpieczniejsze. Ponadto przyniosą płynność finansową transformacji, bez której nie będzie możliwy rozwój rynku ekologicznego wodoru. Jednocześnie musimy wiedzieć, że stosując je, jesteśmy w stanie wpłynąć korzystanie na obniżenie kosztów wstępnych, co wynika z braku konieczności inwestycji w sieć elektroenergetyczną. Warto wspomnieć też o tym, że wykorzystując wodór, umożliwiamy zwolnienie mocy elektrycznej, która może być wykorzystana tam gdzie jest to niezbędne.

Technologie wykorzystujące mieszanki wodorowe – niepodważalne zalety

W sytuacji, gdy zaczniemy wdrażać w życie tego typu działania, będziemy unikać nadmiernych kosztów dla użytkowników końcowych. Jednak będzie to możliwe, gdy będą mieli wybór czystych rozwiązań grzewczych, które w pełni wpasują się w ich potrzeby, a także zasoby finansowe. Ponadto zminimalizujemy konieczność kosztownych inwestycji w sieci elektroenergetyczne wykorzystując przy tym istniejącą już infrastrukturę sieci gazowej.

Gazy odnawialne, pozbawione dwutlenku węgla stanowią doskonałą alternatywę dla rozwiązań generujących trudne do ograniczenia emisje. Są rozwiązaniem, które przyczynią się do zoptymalizowania ścieżki inwestycyjnej. Jednak powinniśmy pamiętać, że proponowane przez nas projekty powinny promować wykorzystywanie czerpania gazów odnawialnych i dekarbonizowanych. Ponieważ to właśnie znacząco ułatwi osiąganie celów zielonego ładu narzuconych przez Unię Europejską.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Aberon ®

Kocioł Aberon Magnetic to polski produkt najnowszej generacji, jest innowacyjny i niezwykle energooszczędnym urządzeniem grzewczym. Kocioł Magnetic jest łatwy w montażu, bezpieczny dla środowiska, a jego żywotność wynosi do 30 lat.

Zaletą kotła Aberon Magnetic jest to, że jest on łatwy w obsłudze, samoregulacja pobory energii. Istnieje możliwość ustawienia trybu grzania według własnych preferencji oraz sterowanie zewnętrznym urządzeniem (smartfon, termostat pokojowy)

Wybór kotła Magnetic firmy Aberon daje nam gwarancję ekologicznego i komfortowego ogrzewania naszego domu. Spełnia wszystkie normy europejskie i polskie. Brak siania polem magnetycznym to bezpieczeństwo dla użytkownika i sprzętów domowych. Posiada kompensacje mocy biernej (nie ma ryzyka płacenia kar).

Szybki kontakt!
+
Wyślij!