Jak działa kocioł indukcyjny?

Zależy Ci na tym, aby na każdym kroku dbać o środowisko? Wiąże się to więc także z wyborem przyjaznej dla środowiska formy ogrzewania domu. Jednym z takich rozwiązań jest ogrzewanie indukcyjne. Emisja wyjątkowo małych ilości zanieczyszczeń to jednak jedna z wielu zalet tego rodzaju ogrzewania. Do innych należy, chociażby niemal w całości automatyczna obsługa kotła indukcyjnego. Czyli najważniejszego elementu instalacji grzewczej. Chcesz wiedzieć, jak działa piec indukcyjny? Zapraszamy Cię do dalszej lektury.

Czym jest kocioł indukcyjny i jak działa?

Kocioł indukcyjny jak już zauważyliśmy, jest najważniejszym elementem instalacji grzewczej indukcyjnej. Można w uproszczeniu powiedzieć, że jest to piec elektryczny. Nie mniej nie więcej. Wsad kotła ogrzewany jest dzięki przepływom prądów, które odpowiedzialne są za wywołanie zjawiska indukcji elektromagnetycznej. Wyróżniamy dwa rodzaje kotłów tego rodzaju.

  • Rdzeniowe – urządzenia, które wyposażone zostały w magnetyczny rdzeń. Zasilane są prądem przemiennym o małej częstotliwości. Najczęściej wykorzystywane są do ogrzewania budynków mieszkalnych. Ogrzewany płyn nie ma kontaktu z częściami podłączonymi do prądu.
  • Bezrdzeniowe – urządzenia zasilane prądem przemiennym, który ma większą częstotliwość. Przepływający przez tak zwany wzbudnik prąd, buduje cewkę cylindryczną. Co sprawia, że we wsadzie, oraz otaczającej go przestrzeni wytwarzane jest pole magnetyczne. Prąd indukcyjny, który przepływa zamienia się w ciepło na tak zwanej rezystancji wsadu.

Zalety płynące z wykorzystywania kotłów indukcyjnych

Kotły indukcyjne wyróżniają się bardzo dobrą wydajnością oraz wieloletnim użytkowaniem. Jedną z ich głównych zalet jest także możliwość szerokiego wykorzystywania. Doskonale sprawdzają się m.in. do ogrzewania:

  • bloków mieszkalnych;
  • hal sportowych;
  • zakładów produkcyjnych;
  • domów jednorodzinnych;
  • obiektów mieszkalnych oraz użytkowych;
  • basenów;
  • szklarni.

Co z pozostałymi korzyściami, jakie niesie za sobą korzystanie z kotłów indukcyjnych? Zdecydowanie warto wspomnieć o trosce o środowisko. Tego rodzaju urządzenia wpływają pozytywnie na wydźwięk, jeśli chodzi o brak zanieczyszczania środowiska naturalnego. Kotły indukcyjne są kompaktowe i mogą podłączone być do centralnego ogrzewania. Co jeszcze? Sterowane są elektronicznie. A warto wspomnieć też o tym, że korzystając z nich, nie występuje zagrożenie zatrucia się tlenkiem węgla.

Czy wybór ogrzewania indukcyjnego, to same zalety? Jak każde ogrzewanie, tak i to ma swoje wady. Choć to też zależy, jak na to spojrzysz. Wybór pieca jest bardzo ważny. Ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie jest więc to tania inwestycja. Jednak, jeśli chcesz, aby w niedalekiej przyszłości koszt ten Ci się zwrócił, warto zainwestować w lepszą jakość.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Aberon ®

Kocioł Aberon Magnetic to polski produkt najnowszej generacji, jest innowacyjny i niezwykle energooszczędnym urządzeniem grzewczym. Kocioł Magnetic jest łatwy w montażu, bezpieczny dla środowiska, a jego żywotność wynosi do 30 lat.

Zaletą kotła Aberon Magnetic jest to, że jest on łatwy w obsłudze, samoregulacja pobory energii. Istnieje możliwość ustawienia trybu grzania według własnych preferencji oraz sterowanie zewnętrznym urządzeniem (smartfon, termostat pokojowy)

Wybór kotła Magnetic firmy Aberon daje nam gwarancję ekologicznego i komfortowego ogrzewania naszego domu. Spełnia wszystkie normy europejskie i polskie. Brak siania polem magnetycznym to bezpieczeństwo dla użytkownika i sprzętów domowych. Posiada kompensacje mocy biernej (nie ma ryzyka płacenia kar).

Szybki kontakt!
+
Wyślij!
ZADZWOŃ +48 17 70 000 44