Czy lista referencyjnych urządzeń grzewczych pomoże w walce ze smogiem?

Walka ze smogiem wciąż spędza sen z powiek wielu osób. Szczególnie w okresie zimowym, powietrze w wielu miastach w Polsce przekracza dopuszczalne normy, a mieszkańcy skarżą się na zanieczyszczone powietrze. Jakie działania są prowadzone w kierunku poprawy jakości powietrza?

Krótka historia walki ze smogiem

Pierwsze działania w Polsce rozpoczęto w latach 90-tych. Polegały one na zakładaniu filtrów, które miały przeciwdziałać wysokiej emisji zanieczyszczeń. Wtedy jeszcze nikt nie miał pojęcia, że informacje na temat jakości powietrza, będą za jakiś czas wyświetlane w kanałach telewizyjnych czy na przystankach. Programy antysmogowe w późniejszych latach tak naprawdę, zaczęły wchodzić w życie, dopiero kiedy problem z nim pojawił się w Warszawie. Jednak wielu specjalistów, kładzie nacisk, że to uświadamianie i edukacja w tym zakresie, mogą zdziałać najwięcej. Niestety wiele osób nadal używa kotły domowe, do palenia w nich śmieci, które często są zbierane całe lata, i wyciągane z piwnic czy magazynków w sezonie zimowym.

Kotły na paliwo stałe – wymogi 5-klasy

Jakiś czas temu weszło w życie rozporządzenie, które wskazuje, że kotły wykorzystywane w domu jako źródło ciepła czy podgrzewania wody, muszą spełniać określone normy. Niestety nadal rozporządzenie zawiera więcej luk niż konkretów i konieczna jest jego nowelizacja. Kotły 5-klasy emitują o wiele mniej zanieczyszczeń, dzięki czemu poprawi się jakość powietrza, i będzie to miało całościowy dobry wpływ na środowisko. Niestety od samego projektu czy rozporządzenia, do egzekwowania ustaleń długa droga. A przepisy, które były brane pod uwagę, nie były modyfikowane od lat.

Lista referencyjnych produktów

Taka lista to nic innego jak dedykowany spis urządzeń, które są przyjazne środowisku i spełniają wszystkie normy i wymagania. Ma to ułatwić z jednej strony producentom zmiany, jakie muszą wprowadzić w produkcji urządzeń, a z drugiej tym, którzy planują wymianę kotła. Podobny system skutecznie działa w Niemczech. Program wymiany jest przewidziany na 10 lat, dlatego lista taka, musi mieć możliwość dodawania innych pojawiających się urządzeń w trakcie. Takie urządzenia muszą być także sprawdzane i specjalnie oznaczone. Ich etykietowanie odbywa się na zasadach określonych przez Unię Europejską. To dobry krok, ku lepszemu powietrzu.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Aberon ®

Kocioł Aberon Magnetic to polski produkt najnowszej generacji, jest innowacyjny i niezwykle energooszczędnym urządzeniem grzewczym. Kocioł Magnetic jest łatwy w montażu, bezpieczny dla środowiska, a jego żywotność wynosi do 30 lat.

Zaletą kotła Aberon Magnetic jest to, że jest on łatwy w obsłudze, samoregulacja pobory energii. Istnieje możliwość ustawienia trybu grzania według własnych preferencji oraz sterowanie zewnętrznym urządzeniem (smartfon, termostat pokojowy)

Wybór kotła Magnetic firmy Aberon daje nam gwarancję ekologicznego i komfortowego ogrzewania naszego domu. Spełnia wszystkie normy europejskie i polskie. Brak siania polem magnetycznym to bezpieczeństwo dla użytkownika i sprzętów domowych. Posiada kompensacje mocy biernej (nie ma ryzyka płacenia kar).

Szybki kontakt!
+
Wyślij!