Branża grzewcza – jakie przechodzi zmiany technologiczne?

Branża grzewcza rozwija się w ostatnich latach bardzo intensywnie. Widać to w całej Unii Europejskiej. Jednak przyglądając się własnemu podwórku, można uznać, że dotyczy to również w dużej mierze Polski. Dzieje się tak za sprawą wchodzących stopniowo w życie nowych regulacji, w tym rozporządzeń obowiązujących na terenie całej UE. Związane są one ze wdrażaniem dyrektyw dotyczących ekoprojektu i etykietowania kotłów gazowych i olejowych. Czego efektem jest niemalże całkowite wycofanie z rynku kotłów konwekcyjnych oraz tzw. kotłów turbo. Drastyczny spadek sprzedaży wspomnianych wyżej kotłów nastąpił w roku 2016. Od tamtego czasu można uznać, że rynek ustabilizował się, a sprzedaż zatrzymała się na dość niskim, aczkolwiek stałym poziomie, który w pełni odpowiada pokryciu zapotrzebowania, tzw. rynku wymian w miejscach, w których opłacalność przedsięwzięcia stoi pod znakiem zapytania. Co to dokładnie oznacza? A no to, że zapotrzebowanie dotyczy miejsc, w których przeróbki oraz wymiana kotła obecnego, na kocioł kondensacyjny wiąże się z bardzo dużymi kosztami modernizacji. Wręcz nieopłacalnymi do poniesienia w ogólnym rozrachunku. Podobnie jest z kotłami olejowymi – w tym zakresie również sprzedaż ukierunkowała się na kotły kondensacyjne.

Branża grzewcza. Kotły na paliwa stałe – najczęściej wybierane przez polaków

Nie będzie niczym dziwnym, jeśli powiemy, że najczęściej wybierane przez polaków kotły, to te przeznaczone do użytku z paliwami stałymi. Jednak nie można zauważyć, że i w tym sektorze doszło do rewolucji. Zapoczątkowało ją wejście w życie zaostrzonych wymogów czystości spalin właśnie dla wspomnianej wyżej grupy urządzeń. Mając to na uwadze, należy się liczyć z tym, że w niedalekiej przyszłości kotły węglowe, w ogóle mogą zniknąć z rynku. Wszystko to za sprawą utrudnionej dostępności do paliw, których jakość odpowiada nowym przepisom. Wbrew pozorom wymiana obecnego urządzenia, na nowy kocioł węglowy nie jest tanim rozwiązaniem. Urządzenia spełniające zaostrzone wymogi dotyczące zminimalizowania emisji szkodliwych substancji są bowiem bardzo kosztownym przedsięwzięciem.

Kolektory słoneczne – pokonany kryzys

Swego czasu kolektory słoneczne były bardzo popularnym rozwiązaniem. Wiązało się to z programem wsparcia NFOŚiGW oraz funduszami szwajcarskimi. Jednak kiedy program został zakończony, a fundusze obcięto, sprzedaż kolektorów drastycznie spadła. Teraz nadszedł czas odrodzenia. Wszystko za sprawą programów gminnych wykorzystujących Regionalne Programy operacyjne UE. Wbrew powszechnie panującej opinii, że kolektory słoneczne nadają się wyłącznie do pozyskiwania ciepłej wody użytkowej w okresie letnim, trzeba sprawę postawić jasno i otwarcie. Jest to mit bowiem w rzeczywistości tego typu instalacji, można używać zarówno w Polsce, jak i w Europie przez cały rok. Należy mieć oczywiście na uwadze to, że w takim przypadku potrzebne jest specjalne podejście projektowe oraz wykorzystanie sezonowego magazynu ciepła.

Kolektory słoneczne doskonale sprawdzają się jako dodatkowe elementy grzewcze, połączone z innymi źródłami ciepła. Mówimy tutaj oczywiście o instalacjach hybrydowych. Do tego dochodzi jeszcze możliwość wykorzystania kolektorów w instalacjach wielkopowierzchniowych, jako wsparcia dla ciepła pochodzącego z sieci. Choć nie jest to jeszcze zbyt popularne, to należy przyznać, że operatorzy sieci cieplnych przymierzają się powoli do tego typu rozwiązań. Dlaczego powoli i dlaczego dopiero przymierzają? Ponieważ energia słoneczna, pozyskiwana jest za darmo, a to sprawia, że jest filarem energetyki obywatelskiej, niezależnej od zewnętrznych dostawców energii.

Panele fotowoltaiczne – coraz popularniejsze zasilanie ogrzewania elektrycznego

Z uwagi na wysokie koszty, ogrzewanie elektryczne nie jest ono zbyt popularne w naszym kraju. Z biegiem lat może to ulec zmianie. Ogromny wpływ na to może mieć rozwój budownictwa energooszczędnego, które ma to do siebie, że charakteryzuje się znacznie mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło. Dodatkowo od jakiegoś czasu, rząd zastanawia się nad wsparciem ogrzewania elektrycznego poprzez wprowadzenie w życie dedykowanych taryf na prąd. Miałyby one obowiązywać przede wszystkim w rejonach o zwiększonym ubóstwie energetycznym oraz wysokim koszcie doprowadzenia infrastruktury grzewczej.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Aberon ®

Kocioł Aberon Magnetic to polski produkt najnowszej generacji, jest innowacyjny i niezwykle energooszczędnym urządzeniem grzewczym. Kocioł Magnetic jest łatwy w montażu, bezpieczny dla środowiska, a jego żywotność wynosi do 30 lat.

Zaletą kotła Aberon Magnetic jest to, że jest on łatwy w obsłudze, samoregulacja pobory energii. Istnieje możliwość ustawienia trybu grzania według własnych preferencji oraz sterowanie zewnętrznym urządzeniem (smartfon, termostat pokojowy)

Wybór kotła Magnetic firmy Aberon daje nam gwarancję ekologicznego i komfortowego ogrzewania naszego domu. Spełnia wszystkie normy europejskie i polskie. Brak siania polem magnetycznym to bezpieczeństwo dla użytkownika i sprzętów domowych. Posiada kompensacje mocy biernej (nie ma ryzyka płacenia kar).

Szybki kontakt!
+
Wyślij!
ZADZWOŃ +48 17 70 000 44